İyi Oyuncaklar

Oynayan çocuk, canlılığın ve sevincin sembolüdür.

 

“Oynayan çocuk, canlılığın ve sevincin sembolüdür.” Christian Friedrich Hebbel - Alman Oyun Yazarı

Oyunlar, oyuncaklar; kitaplarla birlikte çocukların gelişiminde önemli bir yer tutuyor. Oyuncaklar, çocukluğun vazgeçilmezi. Alman oyun yazarı Christian Friedrich Hebbel’e göre, “Oynayan çocuk, canlılığın ve sevincin sembolüdür.”

Oyun oynamak bir çocuk için; yemek yemek, uyumak kadar olmazsa olmazıdır hayatın. Oyun, boş zamanın anlamsızca geçtiği anlar değil, hayatın provasıdır. Oyun sırasında çocuk dünyayı değiştirir, dönüştürür. Çünkü oyun, çocuğun özgürlüğüdür.

Pek çok kişinin sevdiği Kumkurdu kitabının kahramanı Zackarina, anne ve babası onun çok tepindiğini düşündüğü için kımıldamadan taş gibi durmaya çalışırken Kumkurdu yanına gelir ve büyüklerin yine unuttuğunu söyler: “Büyürken vücudun patlayan mısır taneleri gibi kıpır kıpır olduğunu. Bunu biz biliriz. Her küçük kurbağa da bilir ama onlar bilmez” der.

Çocuklar tüm zamanları ve mekanları oyuna dönüştürebilirler. Oyun oynamak ve “oyun” bir çocuk için en önemli ve etkili öğrenme fırsatıdır. İyi Cüceler’de her biri titizlikle seçilmiş; eğitici, eğlenceli, ahşap, el yapımı oyuncaklar ve kutu oyunları cücelerimizin oyunlarında hayat buluyor.

iyicuceler_logo

 

İyi Haberler

almak için kayıt olun.