Banners3-02

0-14 yaş cücelerimizin – ve elbette devlerimizin – keyifle, merakla okuyacağı kitapları seçmeye özen gösteriyoruz.

Onların yaratıcılıklarını ve merak duygusunu ortaya çıkarabilen kitaplarla buluşarak çocuklarımızın okuma aşkını olabildiğince erken yaşta kazanıp pekiştirmelerini ve bunu yaşamlarının bir parçası haline getirmelerini hedefliyoruz.

Çocuklarla birlikte geçirdiğimiz uzun zamanlara dayanarak, oluşturduğumuz tematik paketler ve her ay yaşa özel paketlerimiz kütüphanenizde yerini almaya hazır.

İyiCuceler_SecondryBanners-12

Kasım 2020 Paketi

Her ay seçtiğimiz üç kitabı yaş grubunuza göre gönderiyoruz. Arada siz sevgili devlere de sürprizler olabilir 

89,00 TL

İyiCuceler_SecondryBanners-13

Ayın İmzalı Kitapları

Her ay özel bir yazarın kitapları “İyi Cüceler” için özel imzalı!

89,00 TL

İyiCuceler_SecondryBanners-14

En Yeniler Paketi

Çocuğumun yıllardır bir çok kitabı var, bir tek yeni çıkanları kütüphanemize eklemek istiyorum diyorsanız bu paket size göre!

89,00 TL

İyiCuceler_SecondryBanners-01

Aileler çocuklarını, nitelikli çocuk kitapları ile buluşturmak için oldukça fazla çaba gösteriyor. İyi Cüceler olarak deneyimimizi sizlerle paylaşıyoruz. İstiyoruz ki herkes iyi, nitelikli kitaplarla buluşsun. Çocukların yüreğinden çevreye bakabilme tecrübemizle, çocuğa göre kitap seçiyoruz. 

Çocuk kitaplarını; bir kavramı öğretme aracı olarak değil, çocuğun dünyayı tanımasına katkı sağlayan, yaşamın tüm olasılıklarını barındırdığını fark edebilecek, kelime zenginliğine katkıda bulunacak, düş gücünü geliştirecek,merak duygusunu uyandıracak, yorum yapabilmesine vesile olacak birer sanat eseri olarak görüyoruz. 

Tabi sevgili devlerin de çocuk kitaplarını kendileri için okumaları gerek! 🙂

Sorusuna, aynı başlıklı kitabında Katherine Rundell, şöyle yanıt veriyor: “… Çocuk edebiyatı başka bir şey daha yapar: Kaybettiğimiz farkında bile olmadığımız bazı şeyleri bulmamıza yardım eder. Yetişkin hayatı unutuşlarla doludur; tanıştığım insanların çoğunu unuttum; okuduğum kitapların çoğunu unuttum; hatta beni sonsuza dek değiştirmiş olanları bile; yaşadığım aydınlanma anlarının çoğunu unuttum.

Dahası, hayatımın farklı zamanlarında nasıl okuduğumu unuttum; şüpheciliği ve üslubu bir kenara bırakıp kendimi bir kitaba teslim etmeyi unuttum. Çılgın bir iyimsermişim gibi gözükme riskini göze alarak diyorum ki, çocuk edebiyatı size, yüreğinizi açarak okumayı yeniden öğretebilir.”

Bu sorunun ilk cevabı, hemen ŞİMDİ!!

Çocuklar doğdukları andan itibaren çevresini keşfeder ve en iyi gözlemcilerdir.  “Biraz büyüsün kitap alacağım veya kitapçıya getireceğim”  cümlelerini çokça duyuyoruz. 

Ancak çocuğumuzu kucağımıza alır almaz onunla iletişim çok değerli, kitap çocukla anne-baba arasındaki ilişkiyi, iletişimi kolaylaştıracak bir köprüdür. Anne babanın sesi duyguları aktarım açısından çok önemli; ne konuşacağımızı bilemediğimiz anlarda, resimli bir kitap üzerinden konuşmaya başlamak işimizi kolaylaştırır ve başka diyarlara yolculuk başlatır. 

Kitabı okumalı, sevmeli yerine “birlikte zaman geçirmek için  bir araç” olarak görmek ise yetişkinleri kalıplaşmış düşüncelerimizden sıyırır.

Günlük rutininde kitap olan 0-2 yaş çocukların, dil gelişimi ve bilişsel gelişiminin üç yaşına bile geldiğinde olumlu etkisi görülmektedir. 

Birlikte kitap okumak, beslenme ve oyun gibi günlük akışınız içindeyse, çocuğunuz kendi okumaya başlasa bile kendisi itiraz edene kadar, bu keyifli paylaşımı, yaşına bakmaksızın size özel anları çok uzun yıllar devam ettirebilirsiniz.

Çocuğa kitap okumak, bir sunum yapmak değilse de yüksek sesle okumak yine bir performans gerektirir 🙂 Okuma saatlerinizi sadece uykudan önce yerine her anınına ekleyebilirsiniz. Sıkıcı bir okuma ile keyifli bir zamanda okuma çocuğunuzun kitaplarla arasında kurduğu bağda belirleyici olacak. 

Birbirinize sarılarak okumanın keyfi bambaşka olur; onun güvende hissetmesinin yanı sıra, aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir. Zaman zaman metinleri okutmayarak, görseller üzerinden soru sorabilir, bu durumda kendi hikayenizi yaratmanın tma zamanı!! Bu durum size zor gelirse, tamamen tasvirlerle ilerleyebilirsiniz. Bir kitabı yüzlerce kez okursanız şaşrımayın, hepimiz tekrarla öğreniriz ama çocuklar daha çok! Ailelerden; “Henüz bebek, kitap okumuyor, sadece çiğniyor veya yrıtıyor” geri bildirimini sıkça alıyoruz. Paniklemeyin, kitapların yiyecek olmadığını ancak deneyerek anlarlar. Birkaç böyle kitabı hatıra olarak saklayın, ileride birlikte gülümsenecek anlarınıza katkı sağlamış olursunuz. 

Yedi yaş ve üstü çocuklarla ise kendisinin okumasını arzu etseniz de yeni okuma öğrenmiş bir çocuğa daha kalın kitaplar okumasına ve kendisi okumasına zorlarsak, tüm okul öncesinde yaptığımız çabayı kaybedebiliriz. Birlikte okumaya devam! Bir sayfa siz, bir sayfa çocuğunuz. Giderek artırabilirsiniz… Ama bu yakın paylaşım anını kendi istemeyene kadar devam ettirin. Kitaplar hakkında yaptığınız sohbetlerin bitmesini istemeyecek, konuşmalarının nasıl değiştiğini göreceksiniz.

Updating…
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.
Open chat
İyi Cüceler’e hoş geldiniz!
Size yardımcı olmak için buradayız 🐱🙋‍♀️